Microsoft’ Un Yapay Zekâsı Rekor Kırdı

Microsoft’ Un Yapay Zekâsı Rekor Kırdı

171 views
0
PAYLAŞ

Google üretmiş olduğu yapay zekâsı ile karmaşık bir oyunu öğrenerek dünyanın en iyi oyuncusunu mağlup etmişti. Bundan güç olan yazılım firmaları video oyunlarında da benzer bir yapay zekâ olabilir mi diye kafa yordular.

Google 2600 oyunu başarı ile oynayan yapay zekâsını, ancak en zorlu oyunların başında Ms Pac-Mac gelmektedir. Bu gelişmeler ışığında Microsoft yapay zekâ pazarında ben de varım dedi. Ve denemelerinde Pac – Mac oyununda rekor kırdı. Gelişen dünyanın yeni gözdesi olacak olan yapay zekâ çok konuşulacağa benziyor. Microsoft’un kullandığı zekâ sistemi Maluuba olarak adlandırılmaktadır. Bu sistemler deneme yanılma yolu çok hızlı bir şekilde sitemi öğrenerek açıklarını buluyor. Maluuba ekibi karmaşık makine öğrenme algoritmasının mükemmel bir hedef olduğunu ortaya çıkarttı. Bunlardan yola çıkarak hibrit ödül mimarisi adında bir sistemi ortaya çıkarttılar.

Nihai kararı ortaya koymadan alt birimden gelen tüm önerileri dikkate alan bir yapıda olması yanı sıra imkânsız denecek seviyede olan 999.990 puanı aldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK