Mac’lere Karşı Fruitfly Uyarısı

Mac’lere Karşı Fruitfly Uyarısı

295 views
0
PAYLAŞ

Yapılan araştırmalara göre Mac kullanıcılarının uzun bir süredir tehdit altında olduğu ortaya çıktı. Fruitfly isimli kötü amaçla yazılmış olan bir casus programının bazı Mac’lerde uzun süredir barındığını ve bu casus yazılım sayesinde kameralarını aktif hale getirip video ve fotoğraf kaydı yapabildiği öğrenildi.

Koruma amaçlı yapılmış olan Synack‘in başında bulunan Patrick Wardle bazı bilgisayarların bu yazılımdan etkilendiği ve daha bir çoğunun etkilenebileceğini öne sürdü. Fruitfly’ın çıkış amacı ise 2014’de piyasaya sürülen Mac Yosemite işletim sistemine sızabilmek. Hala kimler tarafından yapıldığı bilinmese de çoğu kullanıcı için rahatsız bir durum oluşturduğunu söyleyebiliriz. Birden fazla versiyonu olduğu düşünülen casus yazılımın gözetleme teknikleri aynı olmasına rağmen farklı kodlara sahip bulunuyor. Bu durum en iyi sisteme sahip olduğu düşünülen Mac’lerin aslında öyle olmadığını gösterdi.

Wardle bu yazılımdan etkilenen kullanıcıların kendisiyle iletişime geçmesi için özel bir ağ kurduğunu ve yaklaşık 400 kişinin kendisine başvurduğunu da belirtti. Wardle, Mac kullanıcıları bilgisayarlarına çok fazla güvenmemelerini ve bu konuda daha dikkatli olmaları konusunda da kullanıcıları uyardı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK