Linux İçin Pardus 17.0 Çıktı

Linux İçin Pardus 17.0 Çıktı

112 views
0
PAYLAŞ

Milli işletim sistemi olarak bilinen ve performans arttırıcı gelişmelerin yanında yeni özellikler kazanan Pardus‘un 17.0 versiyonu çıktı.

TÜBİTAK tarafından yürütülmekte olan çalışmalar sonucunda işletim sistemi çok daha gelişmiş ve güçlenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Açık kaynak kodlu dağıtım Debian GNU / Linux işletim temeline dayanıyor. Dışa bağımlılığı azaltmak ve tüm bireysel / kurumsal kullanıcıları milli işletim sistemine döndürebilmek amacıyla bilgi güvenliği en üst seviyede tutulmuş. Bir çok kamu kuruluşu ve belediyeler işletim sistemini uzun zamandır kullanıyor.

Günlük ihtiyaçların karşılanmasının yanında Linux 4.9.0 çekirdeği ile gelen pardus 17.0 XFCE 4.12 kullanıyor olacak.Görsel şölenden kesmeden ve donanım kaynaklarını en az tüketim ile XFCE arayüzü en doğru tercih olmuş. Pardus 17.0 için fazla bir sistem gereksinimi de bulunmaması tercih edilmesi için nedenlerin başında geliyor. CPU 500 Mhz, RAM 256 MB, disk alanı 6 GB ve grafik çözünürlüğü 640 x 480 olan Pardus ofis ihtiyaçları içinse Libre Office 5.2.7‘yi kullanıyor. Tarayıcı seçimi ise Firefox 52.2. PXE Boot özelliği ile aynı anda çok sayıda cihaza ayar yapabileceğiniz versiyon eski hatalarını da düzeltmiş.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK