IBM’nin Yapay Zekasından Rekor

IBM’nin Yapay Zekasından Rekor

61 views
0
PAYLAŞ

IBM‘nin geliştirdiği yapay zeka tarafından en son kırılan %29.8‘lik rekor seviyesi yenilendi ve yeni yapay zeka 7.5 milyon görsel içerisinden %33.8‘lik bir doğruluk payına ulaştı. IBM’nin çalışmaları sonucunda yapay zeka alanında bulunan yazılımsal boşluğun bir kısmı daha doldurulmuş oldu.

Aynı zamanda yeni yazılım ile birlikte ResNet-101 nöral ağıtının eğitimi de hızlanmış oluyor. Microsoft ile aynı ağın eğitim süresi 10 gün olurken IBM’nin yeni yazılımından sonra çalışma süresi 7 saat içinde tamamlanabilmiş.

Şuana kadar yapay zeka alanında kaydedilen en büyük değer Facebook’un FAIR adındaki projesinde yakalamış oldukları 1.3 milyon görsel içinden ImageNet-1k veri kümesinde alınan %89‘luk doğruluk payı olurken, IBM’nin aynı şartlardaki doğruluk olayı %95 olarak ölçülmüştür. IBM, yeni yazılımın Tensorflow, Caffe, Torch ve Chainer gibi en popüler kaynak kodların derin öğrenme sistemlerine de uyumlu olduğu belirterek, bu yazılımın kısa süre içerisinde sağlık alanında da çalıştırılacağı açıklandı. Kanser hücrelerinin teşhisinde büyük bir başarı yakalayabileceğini düşünülüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK