Google Play Store’da Gizlice Ses Kaydı Yapan 4 Bin Program Bulundu

Google Play Store’da Gizlice Ses Kaydı Yapan 4 Bin Program Bulundu

45 views
0
PAYLAŞ

Google’ın Android işletim sisteminin içerik mağazası olan Google Play Store üzerinde yer alan 4 binden fazla uygulamanın gizlice ses kaydı yapıp veri topladığı ortaya çıktı.

Mobil işletim sistemleri arasında en çok kullanılan işletim sistemi olan Google Android üzerinde olan güvenlik sorunları bir türlü çözülemiyor. Google’ın en baştan beri kontrol edemediği Android güvenlik tehditlerine bir yenisi daha eklendi.

Google’ın Android işletim sisteminde gizli bir şekilde ses kaydı yapan 4 binden fazla uygulama bulundu. Ortaya atılan bu iddia siber güvenlik firması olan Lookout tarafından yayınlanan bir raporla dile getirildi. Lookout’un yayınladığı rapora göre Google’ın resmi Android içerik mağazası olan Google Play Store içinde yer alan ve kullanıcılardan habersiz ses kaydı yapan ve veri toplayan 4 binden fazla uygulama yer alıyor.

Raporda indirme sayıları bin ile beş bin indirme rakamına sahip olan bu uygulamalar arama yapma ve kısa mesaj gönderme gibi işlemleri gizlice gerçekleştirdiği de ortaya çıktı. Söz konusu bu durum karşısında Google’ın ne yapacağı bilinmiyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK