Adobe Flash İçin Kararını Verdi

Adobe Flash İçin Kararını Verdi

75 views
0
PAYLAŞ

Adobe resmi bir açıklama ile Adobe’nin demirbaşlarından olan eklentisi Flash‘ı bütünüyle ortadan kaldıracağını açıkladı. Son bir yıldır zaten Flash’ı bloklamış olan Chrome, Microsoft Edge ve Safari haklı çıkmış gözüküyor. Flash’ı tahminen 2020 yılına kadar tamamen temizlemiş olacaklar. Adobe’den yapılan resmi açıklamaya göre, Flash’ın dağıtımını ve güncellemesini 2020 yılına kadar tamamen bitireceklerinin ve bunun yanında içerik üreticilerinin şuan için mevcut olan Flash içerikli uygulamalarını da yeni açık formatlara geçişi konusunda hem bilgi hem de destek vereceklerini açıkladılar.

Halihazırda şuan bir çok eğitim, oyun, video formatlı içeriğin yanı sıra  Adobe, Google, Mozilla, Facebook, Apple, Microsoft, Flashı kullanmaya devam ediyor ve Flash’ın ömrü sonlanana kadar bu desteği vermeye devam edecektir.

Microsoft’un bu konuda ki planı ise, Edge’de fabrika ayarı bölümünde inaktif olarak göstereceği ve tamamen 2019 yılında kaldırması ve tüm Windows uygulamalarından da 2020 yılında kurtulması. HTML5 gelmesiyle zaten Flash’ın ömrünün çok süremeyeceği çoğu modern web tarayıcılarının kullanmaya başlamasıyla beraber çoktan belli olmuştu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK