Ubuntu, Windows Mağazasına Geldi

Yazılım 15 Ağu 2017 48 views Okunma ubuntu

Windows kullananlar sistemin kaldırıp kaldırmayacağına emin olamadıkları için Ubuntu kurmada sıkıntı yaşıyordu. Bir süredir geliştirme çabaları devam eden Microsoft sonunda birçok kullanıcı için güzel haberi verdi ve Windows Store’a Ubuntu eklendi.

Microsoft, Linux çıktığından beri sürekli olarak sistemde yer alan virüs şeklinde ifadeler kullanıyordu. Son zamana karşı tamamen katı bir politika benimsese de değişen şartlar sonucunda yeni bir güncelleme yapmak zorunda kaldılar. Özellikle Windows 10 S için bir yenileme gerekiyordu ve Linux dağıtımlarını da mağaza eklemeleri birçok geliştirici ve kullanıcı için doğru bir adım olarak görülüyor.

Gene de doğrudan kurulumda gelmeyecek olan Ubuntu sanal bir makine içerisinde kurulacak ve aynı kod satırı araçları doğru bir şekilde kullanılabilecek. Son güncelleme sayesinde Windows yanına Linux kurmanıza ve daha sonradan temizlemek ile uğraşılmasına gerek kalmadan Ubuntu’yu kullanabileceksiniz. Kontrol Paneli’nden windows özelliklerini aç – kapa seçildikten sonra Linux için Windows Altsistemi seçeneği aktif duruma geliyor ve SUSE Linux ve Fedora sürümlerini indirebiliyorsunuz. Önümüzdeki günlerde küreselleşen dünya ile birlikte sanırım tüm platformların aynı çatı altında toplanması da söz konusu olabilecek.

Yorumlar


Sen de Yorumla!