Whatsapp’dan Önemli Karar ve Yeni Özellik

Whatsapp’dan Önemli Karar ve Yeni Özellik

Günde yaklaşık 1 milyon kişinin kullanmış olduğu önemli uygulamalardan biri olan whatsApp almış olduğu önemli bir kararla birlikte kurumsal kullanıcılarından ücret alacağını açıkladı. Facebook’un Whatsapp uygulamasını gelir kapısına dönüştürmek amacıyla almış olduğu karara göre, whatsapp uygulamasını kullanarak müşterilerine ulaşan kurumsal kullanıcılardan ücret talep edecek.

102 views
0
PAYLAŞ

Günde yaklaşık 1 milyon kişinin kullanmış olduğu önemli uygulamalardan biri olan whatsApp almış olduğu önemli bir kararla birlikte kurumsal kullanıcılarından ücret alacağını açıkladı. Facebook’un Whatsapp uygulamasını gelir kapısına dönüştürmek amacıyla almış olduğu karara göre, whatsapp uygulamasını kullanarak müşterilerine ulaşan kurumsal kullanıcılardan ücret talep edecek.

Facebook tarafından planlanan bu proje doğrultusunda kurumsal kullanıcılar için geliştirilen uygulamanın test aşamasından başarıyla geçmiş olduğu ve kurumsal kullanıcılar tarafından whatsapp üzerinden hesaplarını yönetmeleri mümkün olacak.

Aynı zamanda whatsapp üzerinden ağlanan müşteri ilişkileri ile kurum içinde oluşturulan operasyonların ihtiyaç duyacakları iletişim hizmetlerini de yönetebilecekler. Oluşturacakları mesaj botları ile sipariş almak, ürünlerinin satışını yapmak ve aynı zamanda teknik hizmet ihtiyacı olan ürünleri için destek vermek gibi hizmetleri de sunacakları.

Kurumsal kullanıcılar için geliştirilmiş olan bu özel whatsapp uygulaması tabi ki de karşılığında belirli bir ücret ödeyecek olan kurumsal kullanıcılar için olacak. Şuan için ücretin bedeli hakkında net bir rakam vermeyen Facebook hangi kriterleri baz alarak ne kadar bir bedel belirlemesi gerektiği hakkında çalışmalara başlamış durumda.

Özel olarak geliştirilmiş olan bu uygulama sayesinde kurumsal kullanıcıları oldukça rahat ettirecek ve yoğunluktan dolayı cevap veremedikleri için kaybetmiş oldukları müşterileri engellemeye olanak sağlayacak bu uygulama için belirtilecek olan tutarı henüz bilmeseler bile ödemeye şimdiden razılar gibi gözüküyor.

Bir diğer önemli konu arasında yer alan haber ise daha çok bireysel whatsapp kullanıcılarını ilgilendiriyor. Whatsapp’ın hayatımıza girmiş olduğu günden beri mesajlaşmanın dışında en çok kullanmış olduğumuz özelliği hiç şüphesiz ki konum özelliği idi.

Adres tarifi yapmaktansa whatsapp üzerinden söylememiz gerekn adresin konum bilgilerini paylaşıyor ve hayatımıza oldukça büyük bir kolaylık ve rahatlık sağlamış oluyorduk. Bu özelliği daha da geliştirmeyi başaran whatsapp aynı zamanda Facebook Messenger ile birlikte Apple’ın iMessage ile uyumlu hale getirmiş olduğu özelliği ile konum bilgisi göndermeyi sağlayacak. 

Aynı zamanda ekstra bir tuşlama yapmanıza gerek kalmayacak şekilde yalnızca size izin vermiş olan kişiler için uygulanabilecek olan anında konum bilgisi paylaşma özelliğine sahip olacak. Bu özellik sayesinde ise size izin vermiş olan yakınlarını veya arkadaşlarınızın nereden geldiklerini, hangi yönde olduklarını ya da hangi yöne gittiklerini anında görebileceksiniz.

Bu durumda arkadaşlarınıza ya da sevdiklerinize sürpriz yapabilir veya yetişmeniz gereken bir kişi varsa gideceği yöne göre hareket edebiliyor olacaksınız. Anında konum bilgisi paylaşma özelliği canlı konum adı altında bir sekmede bulunacağı gibi ayarlar kısmında ise canlı konum bilgisi paylaşma özelliğine süre koyabileceksiniz. 15 dakika, 1 saat ve 8 saatlik süre seçeneği sunan bu özelliği dilerseniz istediğiniz anda da kapatabileceksiniz.

Gelecek çağın ev teknoloji çağı olacağı ve evde bulunan tüm nesnelerin internete bağlanarak çok daha farklı bir boyuta insan hayatının geleceği düşünüldüğünde WhatsApp gibi sosyal medya devinin bu teknolojileri birleştirerek kendi sistemleri içinde yer vermesi ve evin tüm kontrolünün bu şekilde sağlanması da konuşulan konular arasında bulunuyor. Kısacası ilerleyen dönemlerde eviniz ile whatsapp üzerinden yazışabilecek ve istediğiniz tüm işleri bu şekilde yaptırarak siz daha eve ulaşmadan önce tüm yükünüz sizden alınmış olacak.

WhatsApp’ın önümüzdeki dönemlerde birçok farklı ve büyük proje üzerinde çalıştığını ve kullanıcılarına uzun süredir sürekli olarak yeni alanlar ve kullanım kolaylıkları sağladıkları düşünüldüğünde diğer sosyal medya devlerinin de kendilerine yetişebilmesi adına büyün yatırımlar yapmaya başlamasının zamanı gelmiş gibi görünüyor. Bu konuda WhatsApp tüm rakiplerinden birçok kuşak önde olduğunu uzun süredir yaptığı yeni yatırımlar ile göstermiş oldu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK