Sinirsel Makine Çevirisi Artık Facebook’ta

Sinirsel Makine Çevirisi Artık Facebook’ta

77 views
0
PAYLAŞ

Facebook bir süredir platformu üzerinde bulunan yazıları makine öğrenme yolu ile farklı dillere çeviriyordu. Çeviri özelliğini biraz daha geliştirerek bir kuşak daha ileri taşıyan Facebook artık yapay sinir ağları kullanarak çevirileri yapmaya başlıyor.

Sosyal medya devi tarafından kullanılan eski sistem çeviri de, cümle içinde bulunan kelimeler veya kelime grupları ayrı ayrı değerlendirildiği için bir anlam karmaşasına neden oluyor ve tam olarak ifade edilmek istenilen cümlenin içeriğini veremiyordu. Yeni geliştirilen yazılım ile birlikte sinir ağları kullanmaya başlayan şirket çok daha anlaşılır bir çeviri hizmeti vermeye başlayacak. Cümlelerin yorumlanması ve metin içerisinde bulunan kelime gruplarının daha anlaşılır şekilde çevrilebilmesine olanak sağlayan yeni sistem sayesinde çevirilerin doğruluğu %10 seviyesinde bir artış yakaladı.

Sinir ağları günlük konuşma dilini değil doğru yazım dilini kabul ettiği için gene de platform üzerinde bulunan kısaltmalar veya yanlış yazımlar yüzünden tam istenilen sonucu veremese de eski sisteme göre her şeyin doğru ve tam yazıldığı kabul edilirse çok başarılı olmuş. Şirketin önümüzdeki hedefi ise çeviri işini birkaç adım daha ileri taşıyarak tüm dünya insanlarının aynı platform üzerinde kesin bir doğrulukla anlaşabilmesini sağlamak olacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK