Linkedln Artık Kullanıcılarının Verilerini Tarayan Şirketleri Engelleyemeyecek

Linkedln Artık Kullanıcılarının Verilerini Tarayan Şirketleri Engelleyemeyecek

50 views
0
PAYLAŞ

500 Milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ve dünyanın en büyük profesyonel ağı kabul edilen Linkedln, kullanıcı bilgilerinin diğer şirketler tarafından taranmasını kesinlikle istemiyordu. Bir süredir bu gibi şirketler ile mücadele içinde bulunan şirket mahkeme kararı nedeniyle koyduğu engelleri kaldırmak zorunda kaldı.

Mahkeme kararı sonucunda Linkedln gibi bir şirket kurmak isteyen birçok yatırımcı sevinmiş olsa da Linkedln için kabul edilmesi güç bir karar oldu. hiQ Labs isimli analiz firması, Linkedln’de yer alan ve kamuoyuna açık olan bilgileri değerlendirerek çalışanların ne zaman işten ayrılacağı gibi tahminlerde bulunmaya başladı. Bunun üzerine şirket tarafından analiz firmasına karşın bir engel koyulmuştu. Analiz firması ise bu engelin kaldırılmasına yönelik olarak Linkedln’e dava açtılar ve mahkeme tarafından Profesyonel Ağ Platformunun Gücünün Haksız Yere Kullanılması gerekçesi ile engeli kaldırdı kararı verdi.

Davanın kaybedilmesi üzerine Linkedln yöneticileri tarafından çıkan kararın büyük bir hayal kırıklığı olduğu ve kullanıcıların özel bilgilerinin korunması konusunda sürdürdükleri savaşı devam ettireceklerini açıkladılar. Bu karar diğer sosyal medya mecraları içinde bir uyarı niteliği taşıdığı için diğer platformlar aracılığından da Linkedln’e destek gelecek gibi görünüyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK