Facebook Gizlice Çin Pazarına Girdi

Facebook Gizlice Çin Pazarına Girdi

79 views
0
PAYLAŞ

Sosyal medya denilince akla gelen ilk platform olan Facebook sahibi olduğu Colorful Balloons ile Çin’e girdi.

Dünyanın en büyük online ticaret pazarı halinde olan ve yıllık 750 milyar dolarlık satış ile internet üzerinden en çok satışın olduğu ülke olan Çin teknoloji devlerinin iştahını kabartıyor. Çin pazarına girmek için fırsat kollayan Facebook bunu uzun süredir başaramıyordu ancak görünüşe göre sahibi olan Colorful Balloons ile bunu başarmış durumda.

Geçtiğimiz yıllarda sürekli olarak Çin’e ziyaretlerde buluna Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Çin’i yönetecen siyasi isimlere Facebook’un ve Facebook servislerini Çin’e getirmek istediklerini dile getirmişti. Çin’in katı internet sansürü nedeniyle Facebook’un sahibi olduğu servislerle birlikte WhatsApp ve Instagram’a da Çin’de bulunan kullanıcılar erişemiyor.

Amerika’nın saygın haber platformlarından birisi olan CNBC’de yer alan bir habere göre ise Facebook’un arkasında olduğu Çinli Colorful Balloons isimli uygulama Facebook’un yerine Çin pazarına girdi. Adını açıklamak istemeyen kaynağın ifadelerine göre Colorful Balloons projesinin arkasında ki isim ise Mark Zuckerberg’ten başkası değil.

Colorful Balloons adında olan uygulama aslında işleyiş olarak tamamen Facebook Moments programına benziyor. Kullanıcıların birbirlerine fotoğraf gönderip alabildiği uygulamada ayrıca yorumlar da yazılabiliyor. Uygulamanın uygulama mağazalarında yer alan bilgilerine göre Pekin’de bulunan Youge Internet adında bir şirketin ve bu şirketin başında ise Zhang Jingmei bulunuyor.

Şirketin sahibi olan Zhang Jinmei’nin Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg’in Çin ziyaretlerinde en çok temas kurduğu isimlerden birisi olduğu bilindiği için bu iddianın gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Bir diğer yandan Çin’de Facebook karşıtı grupların ses artmaya devam ediyor. Cpeung Kong Üniversitesi İşletme Fakültesi Profesörü olan Teng Bingsheng’in açıklamasına göre Komünist parti ilkeleriyle yönetilen ve bu ilkelere sahip olan Çin’de sosyal medya uygulamalarının kullanılmasına izin verilmemeli. Bingsheng ayrıca Facebook için Çin’de fazla umut yok açıklamasında bulunuyor.

Yaklaşık olarak 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook’un Çin pazarına girmesi ihtimalinde kullanıcı sayısının çok kısa sürede 3 milyarı geçmesi bekleniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK