EA Games Visceral Games’i Kapattığını Duyurdu

EA Games Visceral Games’i Kapattığını Duyurdu

EA Games bir süredir özellikle oyun meraklıları için şok kararlar vermekte ve bu konuda yoğun tepkiler almakta ancak davranışlarına son vermemekte bulunuyor. En çok tepki toplayan çeşitli kararlar ardından oyun meraklıları EA Games'i mail yağmuruna tutmaya devam ederken yeni bir karar daha verdiler.

163 views
0
PAYLAŞ

EA Games bir süredir özellikle oyun meraklıları için şok kararlar vermekte ve bu konuda yoğun tepkiler almakta ancak davranışlarına son vermemekte bulunuyor. En çok tepki toplayan çeşitli kararlar ardından oyun meraklıları EA Games’i mail yağmuruna tutmaya devam ederken yeni bir karar daha verdiler.

Dead Space gibi çok başarılı bir seriye sahip olan Visceral Games’in kepenk kapatma haberi internete bomba gibi düştü. Visceral ardından en sağlam oyun firmalarından biri daha tarihe karışmış oldu.

Dead Space 1 – 2 – 3 gibi çok başarılı bir seri geliştiren firma ardından Battlefield Hardline’a imza atmış ve birçok oyuncu tarafından büyük bir sevgi kazanmıştı. Oyunları yok satan firma en son olarak ise Star Wars temalı bir RPG hazırlıyordu ancak ani ve şok bir karar sonucu EA Games tarafından kapatıldı.

EA Games gibi dünyanın en büyük oyun yapımcılarından birinin ana amacının karlılık olduğu düşünüldüğünde ve 3. kez peş peşe ABD’deki en kötü şirket seçilen firmanın neden hala bu unvanı korumaya çalıştığı ve oyuncu kaybettiği ise merak konusu oldu. Visceral Games’in neden kapatıldığı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmazken çalışan çok başarılı ve yetenekli kişilerin de bundan sonraki süreçte nasıl değerlendirileceği veya işten çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda hiçbir bilgi verilmedi.

Visceral’in de dahil olduğu ve EA Games tarafından ateşe atılan firmalar kendileri tarafından nasıl görünüyor bilinmez ama birçok oyun tutkunu tarafından EA Games’e karşı soru yağmurları ve olumsuz yorumlar gönderilmeye devam ediyor. Dead Space 3 gibi çok sayıda kullanıcısı bulunan bir oyunun firmasının kapatılması hiç olumlu bir şekilde karşılanmazken RPG tahtında bulunan Bioware gibi birçok yapımın da geliştirilemediği için şuan çökme durumunda olduğu bilinen bir gerçek.

Electronic Arts tarafından spordan stratejiye kadar FPS tabanlı tüm oyunların çok geniş bir yelpazede kullanıcılara sunulması sonucunda stüdyo devleşti ancak son zamanlarda verdiği kararlar sonrasında kullanıcılar tarafından anlaşma yapılarak oyunlara bir tepki gösterilmesi gündemde bulunuyor. Star Wars serisini ön plana çıkartmak için böyle bir karar vermiş olabilmelerinin de muhtemel göründüğü gibi öykü odaklı olacak oyunun tüm oyun tarzlarına hitap eden şekilde büyük bir değer taşıması görünüyor.

Bazı kullanıcılar ise Star Wars için EA Games’in bir fedakarlık yaptığını söyleyerek bundan sonraki süreçte EA Games tarafından yapılan en iyi oyunun Star Wars olacağı ve kendilerinin bu alanda tam anlamıyla bir dev haline gelineceği vurgusu yapılıyor.

Firmanın kapanmasının ardından tüm çalışanların Vancuver stüdyosuna alınarak yeni oyun için adapte edilecekleri hakkında sızıntılar gelirken birçok oyuncu yeni oyunu değil Dead Space’in geleceğini merak ettiğini söylüyor. Bu konuda net bir bilgi verilmemesi ve tamamen kapalı kapılar ardında yapılmakta olan görüşmeler kullanıcıların sinirlenmesine ve büyük tepkiler vermesine neden oluyor.

Sürekli olarak EA Games tarafından kapatılan firmalar sonucunda yeni ve başarılı bir oyun çıktığı da bilinirken eski oyunlarını bu kadar hızlı çöpe atması firmanın durumunun her geçen gün kötüye gitmesine ve hisselerinde de büyük kayıplar yaşanmasına neden oluyor.

Oyuncular yeni oyunlar çıkmasına her zaman sıcak bakarken bunun yapımı sırasında eski oyun firmalarının kapatılmaması ve bu stüdyoların açık kalarak kendi istedikleri oyunlarının üretilmeye ve geliştirilmeye devam edilmesinin çok daha iyi bir yöntem olacağını düşünüyorlar. Birçok tanınmış ve önemli oyun forumu tarafından başlatılan anket ve imza çalışmaları sonucunda EA Games ilerleyen dönemlerde diğer oyun firmalarını kapatmaktan vazgeçecek diye düşünüyoruz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK