Youtube’dan yeni VR formatı

Youtube’dan yeni VR formatı

178 views
0
PAYLAŞ

Dünyaca ünlü video platformu YouTube teknolojinin ilerlemesi ve VR gözlüklerinin çoğalması ile platformunda yeni bir format olan VR video formatını çıkarttığını duyurdu.

Youtube yeni yayınladığı video formatın olan VR180 formatını kullanıcılarına duyurdu. Eskiden sadece 360 derece videoların oynatılabildiği video formatında artık sanal gerçeklik gözlüğü ile videoya daha odaklı ve net bir şekilde izlemek mümkün olacak. VR180 formatında ki videolar ismindende anlaşılacağı gibi 180 derece açı ile çekilmiş üç boyutlu olarak adlandırılan videolarda yaklaşık 4K ya bu özelliği kullanabileceğini duyurdu.

Yeni gelen özellik bunlada kalmıyor. Vr180’in birlikte sunduğu bir diğer iyileştirme stereoskopik görünüm imkanı. Bir düz görünümlü panoramik video yerine yeni özellik ile video oynatılırken ön ve arka nesnelere derinlik hissi verilecek. VR gözlük olmadan bile vr formatında izlediğiniz bir videoya VR gözlükle izliyormuş hissi yaratıp daha net bir görünüm elde etmiş olabileceksiniz.

Yapılan açıklamada VR180 formatında ki videoların mobil cihazlar veya akıllı tabletler ile birlikte bilgisayarlardan yüksek çözünürlüklü içeriklerin normal şekilde görüntülenebileceğini sahnelerdeki geçişi veya bütün sahneyi görmek için telefonu hareket ettirmeye gerek olmadıgını niteledi. Bir güzel haber ise VR180 formatında canlı yayın desteğinin olması.

Yeni yayınlanan video formatını destekleyen kameraların Lenova, LG gibi firmalar tarafından üretileceği müjdesi verdi. Kameralar önümüzdeki çeyrekte kullanıcılara sunulması bekleniyor. VR180 video örneği haberimizin detaylarından bulabilirsiniz.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK