Samsung’dan Nesnelerin İnterneti Devrimi

Samsung’dan Nesnelerin İnterneti Devrimi

Samsung Next Başkanı David Eun tarafından yapılan açıklamalara göre Samsung bundan sonraki dönemlerde nesnelerin interneti alanında çok yoğun çalışmalarda bulunarak evlerde bulunan tüm nesnelerin internete bağlanmasını amaçladıklarını söyledi.

126 views
0
PAYLAŞ

Samsung Next Başkanı David Eun tarafından yapılan açıklamalara göre Samsung bundan sonraki dönemlerde nesnelerin interneti alanında çok yoğun çalışmalarda bulunarak evlerde bulunan tüm nesnelerin internete bağlanmasını amaçladıklarını söyledi.

Wall Street Journal’ın düzenlediği D. Live Konferansına konuşmacı olarak katılan Samsung NEXT başkanı, önümüzdeki yıllar için çok daha büyük kolaylıklar sağlanması adına Samsung’un bundan sonraki dönemlerinde akıllı ev teknolojisini çok daha ilerleterek evlerde bulunan tüm cihazlara internet bağlamayı hedeflediklerini söyleyerek geleceği akıllı ev teknolojilerinin çok daha ileri boyutlara tanışacağını belirtti.

Tüm evlerde kullanılmakta olan nesnelerin ve cihazların programlanabilmesi adına büyük yatırımlar yapılacağını ve şirketin bu yönde büyük atılımlarda bulunduğunu söyleyen Eun, bir süredir bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirterek ev otomasyonunun çok farklı bir boyuta gireceğini söyledi.

SmartThings’in Samsung adına bir süredir internete bağlanarak tüm cihazların iç içe çalışabildiği çeşitli marka ürünler konusunda çalıştığını dile getiren Eun bu teknolojilerin ilerleyen dönemlerde çok daha fazla artacağını ve geçmiş dönemden beri ortaya atılan yatırımların meyvelerini kısa süre içerisinde toplanabileceğini kaydetti.

Şuan için nesnelerin internete bağlanması adına aşılması gereken büyük adımlar ve merdivenler olduğunu da sözlerine ekleyerek bu konuda çok önemli çalışmaların dünyanın en büyük teknoloji dahileri tarafından çözülmeye çalışıldığını ileten Eun, evlerde bulunan tüm nesnelerin internete bağlanıp ardından diğer tüm cihazlar ile etkileşime girebilmesi durumunun aşırı zahmetli bir iş olduğunu söyledi.

Hackerlar tarafından kalp pillerin bile siber tehdit altına girdiğini ve tüm saldırılara karşı tam güvenlikli ev teknolojisinin ve nesnelerin internetinin bu anlamda kesin olarak siber saldırılara karşı korunması gerektiğini aksi takdirde geliştirilen hiçbir ürünün piyasaya çıkarılamayacağını çünkü bunun ev ve birey güvenliğini ciddi anlamda tehlikeye atabileceğini belirtti.

Bundan sonraki süreçte sadece akıllı telefonlar veya akıllı ev elektroniğinin yeterli gelmeyeceğini ve insanoğlunun çağ atlayabilmesi için tüm ev sisteminin uzaktan kontrolünün mümkün hale gelmesinin gerektiğini vurgulayan Eun, Samsung’un tüm süreçler içerisinde en büyük yatırımlarını bu alana kaydıracağını ve internetin büyüme konusunda hem ilginç hem de gerekli bir adım olarak görüldüğünü söyledi. Hırsızlık veya evlere izinsiz girişler konusunda ev sahiplerine bu nesneler sayesinde anında haber iletilebileceğini veya eve gelmeden evde yapılması gereken tüm işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasının insanların en önemli değeri olan zaman konusunda büyük bir kazanç sağlayacağını belirtti.

Samsung’un bu alana kayması teknoloji meraklıları tarafından Google ve Amazon tarafından geliştirilen yapay zekaya sahip sesli asistanlara karşı ayakta kalmaya çalışan Bixby’nin de geliştirilmesi adına yapılan bir hamle olarak değerlendiriliyor. Bu asistanın çok daha gelişmiş bir versiyonunun yapılması ve kendi donanımları ile birleştirilerek nesnelerin internet ile birlikte bu zekaya sahip hale gelmesi çok önemli bir konu olmuş durumda.

Süreç içerisinde yatırım alanlarının biraz daha daraltılacağını ancak hizmet ve yazılım konusundaki yatırımlarda bir eksilmeye gitmeyeceklerini belirten Eun, sanal gerçeklik alanında da büyük atılımların ve yatırımların kısa süre içerisinde duyurulacağını, ileri görüşlü bir firma olduklarını ve sanal gerçeklik gözlüklerinin ortaya çıkmasından tam 3 sene önce bu konuda geliştirme yaptıklarını bu nesne interneti projesinin de bunun gibi bir durum olduğunu belirtti.

Samsung’un gene geleceği gördüğü ve ileride kaçınılmaz bir hal alacak nesne interneti projesinin adımlarının şimdiden atılmasının hem öncülük ve ilk olarak çok işe yarayacağı aynı zamanda geliştirme konusunda da birçok rakibinin önüne geçeceği, özellikle Apple gibi en büyük rakibini bile saf dışı edebilmesinin mümkün olduğu söylendi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK