İran’dan İngiltere’ye Siber Savaş

İran’dan İngiltere’ye Siber Savaş

Geçtiğimiz haziran ayı içerisinde İngiltere Parlamentosu'na yönelik olarak üst üste birçok siber saldırı yapılmış ve yaklaşık olarak 9000'den fazla hesap çalınmıştı. Yapılan incelemeler sonucunda saldırıların İran tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

66 views
0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz haziran ayı içerisinde İngiltere Parlamentosu’na yönelik olarak üst üste birçok siber saldırı yapılmış ve yaklaşık olarak 9000’den fazla hesap çalınmıştı. Yapılan incelemeler sonucunda saldırıların İran tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Zayıf parolalar ve kötü bağlantılar kullanan parlamento üyelerine yönelik olarak düzenlenen ve çok önemli bilgilerin çalınması ile sonuçlanan saldırılarda durumu fark eden yetkililer tarafından hemen büyük önlemler alınmış ve uzaktan erişim engellenmeye çalışılmıştı.

Kullanıcıların saray dışında erişim sağlayamadıkları sistem birkaç gün boyunca bu şekilde kullanılmaya devam etti ancak 1 gece içerisinde ihtiyaç duyulan tüm hesaplar kaybedilmişti.

Saldırıyı takip eden günlerde dünyaca tanınan birkaç Rus hacker tarafından hesap parolaları paylaşılmış bu yüzden İngiltere ve Rusya arasında soğuk rüzgarlar esmiş ve Rusya tarafından bu saldırıların düzenlendiği düşünülmüştü.

Araştırmanın derinleşmesi ve kaynağa ulaşılması sonucunda ise Rusya ile hiçbir bağı olmadığı ve tüm saldırılarının kaynağının İran olduğu tespit edilerek böyle büyük bir siber saldırının ilk kez İran tarafından geldiği kaydedildi.

Verilen bilgilere göre 9000’den fazla e-posta hesabının etkilendiği ve bu hesapların üst düzey yönetici konumunda bulunan kişilere de ait olduğu söylenirken Başbakan Theresa May’in hesabının da bu postalar arasında olduğu belirtiliyor.

İran’ın şuan için İngiltere konusunda çok hassas olan birçok bilgiye sahip olduğu ve Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin araştırmalarına devam edeceği öğrenildi. İlerleyen günlerde yapılacak yeni düzenlemeler sonucunda bu saldırının tekrarlanmaması için büyük adımlar atılacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK