Türk Bilim İnsanları Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları Gezegen Keşfetti

78 views
0
PAYLAŞ

Türk bilim insanları Güneş sisteminde dünyamıza 212 ışık yılı uzaklıkta olan Jüpiter benzeri bir öte gezegen keşfettiklerini açıkladı. Keşifle ilgili olarak açıklamalarda bulunan araştırmanın başındaki isim Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz “Makale hazırladık, makalemiz astronomi literatürünün saygı gören yayınlarından birisi olan “Astronomy & Astrophysics” dergisinde yayınlandı” açıklamasında bulundu.

Ege ve Ankara Üniversitesi’nde görevli olan üç Türk bilim insanı ve bir doktora öğrencisi tarafından yürütülen araştırmada Güneş sisteminden 212 ışık yılı uzakta olan ve Jüpiter’e benzerliğiyle dikkat çeken bir gezegen buldu.

Yürütülen araştırmaların başında ki isim olan Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada ilk olarak 2007 yılında başladıkları gezegen keşif programlarının ilk meyvelerini vermeye başladığını dile getirdi.

TÜBİTAK projesi olarak desteklenen bu çalışma ile birlikte çeşitli yerlerde bulunan gözlem evlerinde ki veriler birleştirildi. Güneş sisteminden 212 ışık yılı uzaklıkta olan bu gezegen için Türk adını vermeyi düşündüklerini söyleyen Yılmaz “Japonya, ABD, Fransa ve Kanada’da keşfettikleri ilk gezegene isim verdiler. Bu durum bizde neden olmasın? Bizim de bulduğumuz bu yeni gezegene Türk, Türk1 ya da Atatük isimlerinden birisini verme düşüncemiz var” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK