İntel Yapay Zekayı Yeni İşlemcisinde Kullanmayı Başardı

İntel Yapay Zekayı Yeni İşlemcisinde Kullanmayı Başardı

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda büyük bir yere sahip olmaya başlayan Yapay Zeka, teknolojinin her alanında kullanılmak isteniyor. Bu bağlamda ufak ufak yapılan eklentiler sayesinde sesimizi algılayan sistemlere sahip olan akıllı telefonlara sahip olurken, aynı zamanda karşılık alabildiğimiz programlar görebiliyoruz. 

98 views
0
PAYLAŞ

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda büyük bir yere sahip olmaya başlayan Yapay Zeka, teknolojinin her alanında kullanılmak isteniyor. Bu bağlamda ufak ufak yapılan eklentiler sayesinde sesimizi algılayan sistemlere sahip olan akıllı telefonlara sahip olurken, aynı zamanda karşılık alabildiğimiz programlar görebiliyoruz. 

Intel ise bu bağlamda yeni çıkaracak olduğu işlemcilerde bu durumu entegre etmek ve kullanmak adına yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Nervana kod ismiyle geliştirmiş oldukları yeni işlemciyi duyurdu. Yapmış olduğu bu adımla birlikte yapay zeka alanında büyük bir devrim yaratacak olduğu konuşulan Intel bu konuda ne kadar başarılı olacak henüz bilinmiyor.

Yapay zeka ile birlikte çekmiş olduğumuz fotoğraflar daha iyi bir kaliteye sahip olurken aynı zamanda farklı diller arası çeviriler yapabiliyor ve telefonumuza gelen spam bildirimlerini ise görmüyoruz. Bu bağlamda yapay zekayı kullanmak adına piyasanın önde gelen teknoloji firmaları kendi sistemlerinde yapay zekayı daha farklı nasıl kullanabilecekleri ve doğru bir sistemle nasıl entegre edebileceklerinin yolunu arıyor.

Google, Qualcomm, Apple ve Nvidia gibi teknoloji ustaları firmalar yapay zeka ile kusursuz bir uyum içerisine sahip olmasını istedikleri yeni çipler üretmeye başladı. Intel’de Nervana adı vermiş olduğu yeni çipi ile rakiplerine fark atmayı ve sağlam bir rekabete girmeye başladı.

Geçtiğimiz Salı günü Intel firmasının CEO’su olan Brian Krzanich’in yapmış olduğu açıklamada ise kendi başına başka bir beyin gibi çalışmakta olan işlemcilerine yapay zekanın desteğini de katarak mevcut olan işlemci hızını 100 katına çıkarmayı hedeflemiş olduklarını söyledi. Aynı zamanda bahsetmiş oldukları ve gerçekleştirmeyi oldukça çok istedikleri bu hedefi tahminen 2020 yılına kadar gerçekleştireceklerinin de altını çizdi.

Intel tarafından yapay zeka sektörlerine karşı yatırımlar yapmaya ve destek vermeye başlamış olmasının sebeplerinden birkaçının ise mevcut mobil cihazlarda istenilen Pazar payının sağlanamaması ve PC sektörünün de istenildiği doygunluğu ulaşamayıp hareketli olmamasından kaynakladığını ifade edebiliriz. Intel’in yapmış olduğu yapay zekayı kullanma alanının ise sadece işlemciler üzerinde olmadığı aynı zamanda sürücüsüz kullanılabilen araçlarla, yüksek hızda kurulabilecek 5g bağlantıları içinde çalışmalar başlatmış olduklarını söyleyebiliriz.

Nervana serisi çipleri ile yapay zekayı çalıştırabilen aynı zamanda yapay zeka sistemlerini eğitebilen çipler olma özelliği ile Nvidia’nın sektöründe lider bir konuma gelmesine olanak sağlıyor gibi gözüküyor. Öncesinde gene Intel tarafından piyasaya çıkarılmış olan yapay zeka entegreli Myriad X ve Movidius isimli işlemcileri, yeni çıkacak olan Nervana serisinin sahip olacağı özelliklerden ötürü oldukça altında kalacak.

Nervana serisi önceki çıkan işlemcilerin baz alınarak daha farklı ve geliştirilmiş halini almış durumda. Önceki yıl Nervana çipleri hakkında vermiş oldukları bilgiler ışığında 2017 yılı içerisinde çıkarmış olacaklarını duyurmuştu. Fakat 2017 yılının bitmesine çok az bir süre kalmasından ötürü Nervana işlemcilerinin büyük olasılıkla 2018 yılına sarkacak.

Intel’in CEO’su Brain Krzanich aynı zamanda yapay zekanın sağlık sektörü açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ve kişinin ileride yaşayabileceği örnek bir hastalık olan Alzheimer’ın Mr sonucuna bakılarak teşhisinin çok önceden konulabileceğini ve bundan dolayı çok önceden konulmuş olan bu teşhisle hastalığın önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

Gün içerisinde yaklaşık olarak 1 milyon adet çip üretmiş olduklarını bundan dolayı üretmiş oldukları çip sayesinde günde yaklaşık olarak 1,6 milyon adet fotoğraf çekiliyor olduğunu ve çekilmiş olan bu fotoğraflarda bulunan hataları ve diğer oluşan durumları kontrol ettiklerini söyleyen Krzanich, yapay zekadan yararlanarak artık toplamda 3 hafta gibi bir süre de yapmış oldukları 1,6 milyon görüntüyü tarama işlemini birkaç saate indirmeyi başarmış olduklarını açıkladı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK