Google Sağlık Sektörüne Giriyor

Google Sağlık Sektörüne Giriyor

105 views
0
PAYLAŞ

Teknoloji devi Google tıpkı Apple gibi sağlık sektörüne girme kararı aldı. Kullanıcılar artık sağlık verilerini Google’ın akıllı telefonlarından ve ürünlerinden takip edebilecek.

Teknoloji şirketleri artık kullanıcıların sağlık verilerini tek bir platform üzerinde toplamayı amaçlıyor. Bu işi en iyi yapan şirketler arasında yer alan Apple kullanıcıların pek çok sağlık verisini cihazlarında güvenle saklamasını sağlıyor ve ihtiyaç halinde bu verileri sağlık görevlileri ile zahmetsizce paylaşıp hızlı tedavi sürecine katkı sağlıyor. Apple’ın sağlık alanındaki çalışmaların kullanıcıların ilgisini çekmesinin ardından bir başka teknoloji devi olan Google’da kullanıcılarının sağlık verilerini bir yerde toplamak adına çalışmalara başladığını duyurdu.

Google bu hamlesi için ilk olarak Seattle’da kısa bir süre önce kurulan Senosis’i satın almak istiyor. Bu sayede kullanıcıların tüm verilerini tek bir telefon ya da mobil cihaz üzerinde saklamak isteyen Google ayrıca verilerin hızlıca analiz edilmesini de sağlayacak.

Senosis’in kuruluş amacına bakacak olursak kullanıcıların çeşitli sağlık donanımlarını ve cep telefonlarını kullanarak sağlık verilerini analiz edebilen uygulamalar geliştirdiğini görüyoruz. Daha önce akıllı telefonlar üzerinden kan şekeri ölçümü yapabilen uygulamalarla tanınan Senosis özellikler bebeklerin sağlık sorunları konusunda verdiği erken teşhis ve analizlerle gündemde.

Daha önce de DeepMind şirketi ile ortak çalışarak göz hastalıkları teşhis ve tespiti üzerine çalışmıştı. Bu yeni satın alımla birlikte sağlık alanında ki gücüne güç katacak olan Google bakalım ilerleyen günlerde sağlık alanında Apple’ı yakalamayı başarabilecek mi?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK