Dünyanın en küçük uydusu uzaya gönderildi

Dünyanın en küçük uydusu uzaya gönderildi

198 views
0
PAYLAŞ

Nasa’nın desteklediği dünyanın en küçük uydusu adı verilen Hintli Rifath Sharook‘un kendinde bulunan üç boyutlu yazıcısı ile yaptığı uydu bugün nasa tesislerinden uzaya gönderildi.

Üç boyutlu yazıcı ile karbon fiber malzemesi ile yapılan 64 gramlık dünyanın en küçük adı verilen uydu geçtiğimiz günlerde Hindistanda yaşayan Rifath Sharook tarafından yapılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda Space yarışmasını kazanan genç mucit yaptığı uydunun adını Hindistan’ın devlet başkanı olan Abdul Kalam ithafen KalamSat adını vererek başkanı onure etti.

Rifath Sharook yaptığı uydu hakkında bilgi verirken şu sözleri söyledi. Tamamen sıfırdan tasarladık yaptığım uyduda bilgisayar hızı yanı sıra dönüşü ve dünyanın magnetosferini ölçebilen sekiz alıcı da olacak ifadelerini kullandı.İşin zor yanının yaptığımız uydunun 64 gram olması bunu uzaya gönderirken neler olacağını birlikte göreceğiz dedi.

Hindistanın Nadu bölgesinin küçük bir köyünde yaşamını sürdüden Rifath Sharook 15 yaşındayken katıldığı bir yarışmada helyumlu bir hava durumu balonuyla o yarışmadada başarılı olup birincilik elde etmiş. Yapılan uydu NASA tarafından tesislerinden biri olan Wallops Island adı verilen çalışma alanından uzaya fırlatıldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK