3 Boyutlu Yazıcıyla Yapılan Uydu Uzaya Fırlatıldı

3 Boyutlu Yazıcıyla Yapılan Uydu Uzaya Fırlatıldı

108 views
0
PAYLAŞ

Teknolojinin son harikası olan 3 boyutlu yazıların kullanıldığı alanlar her geçen gün artıyor. Son olarak 3 boyutlu yazıcıyla yapılan uydu uzaya fırlatıldı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan Rus astronotlar 3 boyutlu yazıcıyla yapılan dünyanın ilk uydusunuz uzaya fırlattı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan Fyodor Yurchikhin ve Sergey Ryazanskiy sadece 6 saat süren yürüyüşlerinde uzaya 5 nano uydu bıraktı. Kozmonotların bıraktığı uygulardan bir tanesinin kılıfı ve pil kutusu 3 boyutlu bir yazıcı ile oluşturuldu.

Rus kozmonotlar elektronik kısımları, normal aksamları yazıcıdan çıkarıldı. Bu şekilde oluşan uyduyu uzaya gönderen Rus kozmonotlar 3 boyutlu yazıcı ile oluşturulan bu uydunun uzay ortamına uyum sağlayıp sağlayamadığı ve nasıl tepki göstereceği gözlenecek.

Rusya’nın Siberya Tomsk Politeknik Üniversitesi’nde yapılan bu uydularla birlikte uzaydan çeşitli veriler toplanacakken ayrıca uzaya çok sayıda selam mesajı da gönderildi. Ağırlıkları 4.5 kilo ile 10 kilo arasında yer alan bu uydularının yaklaşık olarak 6 ay yörünge de kalması sorasında ise uzay çöplüğüne alınması beklenirlen 3 boyutlu yazıcıyla yapılan uydunun diğer uydular gibi görevini başarıyla tamamlayıp tamamlamayacağı merak ediliyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK